Strona Główna
O Rocie
Rolla
Historia
Źródła
Opracowania
Strój
Broń
Ekwipunek
Galeria
Zaciąg
Linki
Gdzie i Kiedy
Forum
Strój
Na tej stronie znajdziesz informacje dotyczące naszej rekonstrukcji stroju hajduka.




czapa Hajduk Maciek delia
zupan koszula
pas
spodnie buty


Spodnie


     Spodnie, zwane wtedy portkami, jakie noszono powszechnie w XVI i XVII wieku często mylnie wyobrażane są jako bardzo szerokie i posiadajace workowate nogawki. To mylne wyobrażenie pochodzi z ilustracji przedstawiających XVIII-wieczną szlachtę polską. W tamtym okresie dopiero modne stały się spodnie typu wschodniego, czyli hajdawery lub szarawary.
    We wcześniejszych wiekach noszono portki o wąskich nogawkach, przylegających do nogi i pochodzących prawdopodobnie od średniowiecznych nogawic. Szyte były z sukna, niestety nie zachowały się ich wykroje z przełomu XVI i XVII wieku. Z zachowanych matariałów wynika, że najczęściej spodnie noszone przez hajduków były koloru pąsowego, czyli czerwonego. Portki w pasie ściągane były sznurkiem a po założeniu ich na siebie nogawki portek wkładano do cholewy buta. Przedstawienia portek piechoty polskiej z przełomy XVI i XVII wieku można obejrzeć poniżej:

Spodnie z wzornika ubrań z Gołuchowa Spodnie z Rolki Sztokholmskiej
Portki hajduka z wzornika ubrań z Gołuchowa z 1620 roku. Portki hajduka z Rolki Sztokholmskiej z 1605 roku.
Spodnie z Habits de diverses nations Spodnie z ryciny Polski Hajduk
Portki hajduka z książki Abrahama de Bruyn pt. "Habits de diverses nations" z roku 1581. Portki hajduka z książki Michaela Heidenreich'a pt. "Heraldic Album" z 1601-12.


     Współczesną rekonstrukcję portek można zobaczyć na poniższym zdjęciu:

Rekonstrukcja portek