TD>Ekwipunek
Strona Główna
O Rocie
Rolla
Historia
Źródła
Opracowania
Strój
Broń
Ekwipunek
Galeria
Zaciąg
Linki
Gdzie i Kiedy
Forum
Ekwipunek
Na tej stronie znajdziesz informacje dotyczące naszej rekonstrukcji ekwipunku hajduka.
torba Ekwipunek kubek
kufel prochownica
talerz noz
kapciuch lyzka
klucz


Mieszek na kule


     Kapciuch, mieszek, bądź sakwa na kule to skórzany woreczek noszony przy pasie w którym znajdowały się ołowiane kule do broni palnej. Znana komenda "sześć kul w gębę włóż!" z ksiażki "Piechotne Ćwiczenia albo Wojenność Piesza" - Błażeja Lipowskiego dotyczy wyjęcia z takiego właśnie mieszka kul i włożenia ich do ust. Mieszek na kule widać na fragmencie wzornika z Gołuchowa przedstawiajacym hajduka. Fragment prezentujący sam mieszek oraz miejsce gdzie był mocowany do pasa można zobaczyć poniżej:

Fragment wzronika ubrań z Gołuchowa przedstawiający hajduka Fragment wzronika ubrań z Gołuchowa przedstawiający mieszek na kule


     Mieszek na kule posiada również w swoich zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Jego zdobienia wskazują, że właścicielem była raczej osoba zamożniejsza niż zwykły hajduk. Mieszek ma wymiary: (w najszerszym i najwyższym miejscu) szer: 16 cm, wys: 27 cm. Mieszek można zobaczyć na zdjęciach poniżej:

Mieszek z Muzeum Wojska Polskiego Mieszek z Muzeum Wojska Polskiego Mieszek z Muzeum Wojska Polskiego


     Współczesną rekonstrukcję mieszka na kule wykonaną przez jedego z członków oddziału na podstawie wzornika ubrań z Gołuchowa można zobaczyć na zdjęciu poniżej:

Rekonstrukcja mieszka na kule